TEKNOMAN HELP
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
TEKNOMAN HELP

PLAYSTATİON PORTABLE , PC,PS3,Wİİ,XBOX ,HACKER & TEKNOLOJİ TEKNOMAN YÖNETİMİ BY BAHADIR CİHAT AYGEN & BY BURAK POLAT

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Yazılım Nedir

YazarMesaj
Serseriuzaklarda23
Admin
Admin
Serseriuzaklarda23

Yazılım Nedir Empty
MesajKonu: Yazılım Nedir   Yazılım Nedir Icon_minitimePerş. Nis. 24, 2008 9:58 am

Öncelikle Yazılım nedir?
Bilgisayarınızdaki fiziksel tüm unsurlar donanım adını alırken, geri kalan her şey yazılım olarak nitelendirilir. Sade bir ifadeyle, yazılım donanıma "nasıl davranacağını" ve hangi işlemleri yapacağını anlatır. Kelime işlemci programlar, bilgisayarınız açıldığında CD sürücünüzü, sabit sürücüleri, RAM'i tanıyan BIOS; işletim sistemi, web tarayıcınız, virüslerin kendileri, antivirüs programları hep birer yazılımdırlar.

Her yazılım her bilgisayarda çalışır mı? Bilgisayarda hangi işletim sistemi kurulu olduğundan bağımsız şekilde çalışabilen yazılımlar üretebilse de, pek çok yazılım tek bir işletim sisteminde çalışacak şekilde üretilir. Ayrıca her yazılımın çalışmak için gereksinim duydupu farklı donanım özellikleri olabilir ve bu donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda bu yazılımı çalıştırmak mümkün olmayabilir.

Yazıdanda Anlaşılacağı gibi bilgisayarın bütün işlemlerini yapabilmesi için ona yazı ile bişiler anlatmak gerekiyor. Bilgisayara yazarak anlattığımız bu işlemleri bilgisayar sıra ile uyguluyor. Örneğin bir robot düşünün ona dediniz ki eğil ve yerdeki kalemi bana ver. Burada 2 komut var;

1-Eğil
2-Yerdeki kalemi bana ver

Robot bunu hemen uygulamaya geçirir ve ilk önce eğilir sonrada yerdeki kalemi bize verir. Burada 1. ve 2. komutlar kodlama gibidir robotun yaptığı iş ise kodlanan görevi uygulamaktır. Bilgisayarda da siz kodları yazarsınız ve bilgisayar onları uygular.

Şimdi aklınıza takılmıştır.. Peki biz kodları nereye yazacaz?

İşte bunun için bir sürü kodlayıcı program var bunlardan bazıları;

*Visual Basic *Delphi *C++ *Python *Java vs... Bu programları bilgisayarınıza yüklediğinizde artık kodlarınızı yazabilirsiniz. Şimdi kodlama dilleri arasında ne farklar var onları söleyeyim.

Kodlama diilerinin en başı "C" Kodlama dilidir. Windows "C" ile yazılmıştır. Ama "C" biraz zor ve uzun bir dil olduğundan yerine bazı kolaylaştırılmış diller getirilmiştir. Mesela Delphi bir ticari programdır.

Şu anda Kodlama dilinde en üst düzeyde olan diller Java ve Python olarak bilinmekte ama Microsoft ekibi Java'nın altında kalmamak için Visual C# kodlama dilini çıkardı.

Peki Kodlama Dili nasıl öğrenilir?

- Örneğin bir ingilizce öğrenirken "gitmek" fiilinin "go" olduğunu öğreniyosak, öğreneceğimiz kodlama dilinde de yapacağımız işlemin bazı fiillerini öğrenmek gerekiyor. Örneğin;

"C" kodlama dilinde bir koda başlarken; "Begin;" komutu yapılır, bitiminde ise "end" koyulur.

Sanırım kodlama ile ilgili artık az çok bişiler biliyosunuz.

"Yanlışım Varsa Kusura Bakmayın..."

Yazılım Nedir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-